banner195

banner177

banner193

banner194

MUDANYA'DA EJDER MEYVESİ YETİŞTİRDİ

Bursalı sanayici iş insanı Yusuf Uçan, ilk defa Balabancık Mahallesi'nde kurduğu tesiste ürettiği Ejder meyveleri çiçek açarak meyve verme sürecine girdi.

GENEL 15.09.2023, 12:48
MUDANYA'DA EJDER MEYVESİ YETİŞTİRDİ

Balabancık Mahallesi Muhtar Ali Ceylan ve Mudanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ergün Karadağ'ı tesislerinde ağırlayan üretici Yusuf Uçan, Mudanya'nın Balabancık Mahallesinde 1,5 dönüm arazi üzerine kurduğu sera tesislerinde ektiği ejder meyveleri 3 sene sonunda meyve vermeye hazırlanıyor.
Bursalı sanayici Uçan, kendi mesleği dışında son günlerin yaygın meyvesi ejder meyvesi yetiştirmeye başladı. Uçan yetiştirdiği ejder meyvesi hakkında verdiği bilgilerde, "Son dönemlerde sıkça duyduğumuz ve popüler olan ejder meyvesi aslında hylocereus cinsi bir kaktüsün meyvesidir. Ülkemizde pitaya olarak da bilinen ejder meyvesi bazı ülkelerde çilek armudu olarak bilinir. Dış kısmı pembe olan ve iç kısmı beyazın üstünde siyah benekleri olan bir meyvedir. Ekşi ve ferahlatıcı bir tadı vardır. En çok Güney Amerika'da yetişir. İster suyunu isterseniz de çiğ bir şekilde iç kısmını tüketebiliriz. Yüksek ücretlerle ithal edilen bu meyveyi Bursa'mızda da yetiştirerek makul fiyatlarda herkesin tüketmesi için başlattığımız çalışmalarda aldığımız sonuç yüzümüzü güldürecek. İlk hasadımızda 3 ton meyve almayı düşünüyoruz. Zamanla bu rekolteyi yükseltebiliriz" dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 24 Eylül 2023
İmsak 05:22
Güneş 06:46
Öğle 13:01
İkindi 16:25
Akşam 19:07
Yatsı 20:25
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P