banner204

banner177

banner193

banner195

AK PARTİ ADAYLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK? ERDOĞAN TARİH VERDİ

Kritik Yunanistan ziyareti dönüşünde Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli mesajlar verdi. Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde yeni bir sayfa vurgusu yapan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşmesinde konuşulanlara dair detayları da açıkladı. Erdoğan AK Parti'nin belediye başkanı adaylarıyla ilgili olarak ise ilk kez tarih verdi.

GÜNDEM 08.12.2023, 13:51
AK PARTİ ADAYLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK? ERDOĞAN TARİH VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan ziyaretini tamamladı.

Dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, dış politikadan yerel seçimlere birçok konuda önemli mesajlar verdi.

Erdoğan'ın açıklamalarında yerel seçimlerde AK Parti'nin adaylarının ne zaman açıklanacağıyla ilgili tarih vermesi dikkat çekti.

Erdoğan'a Yunanistan ile Doğu Akdeniz'de enerji konusunda iş birliği meselesi ve genel olarak ilişkiler soruldu.

Erdoğan'ın yanıtı şöyle oldu:

"Bu iş birliğini sadece enerji alanında değil nükleer enerji dahil tüm alanlarda geliştirmenin, genişletmenin gayreti içindeyiz. Mesela bizim Sinop’ta inşa edilecek nükleer santralimizin enerjisinden Yunanistan'a da imkan tanıyabiliriz. Biliyorsunuz biz Ataşehir'de bir enerji habı yapalım dedik. Oradaki kulelerden bir tanesini sadece bu enerji dağıtım imkanlarını seferber ettiğimiz bir hale getirelim istiyoruz. 

"SAYIN MİÇOTAKİS OLUMLU YAKLAŞTI"

Biliyorsunuz Trakya’da Rusya'dan gelecek doğal gaz ile oradan Balkanlar’a ve Avrupa'ya gaz temininde bir merkez olma kararımız mevcut. Bu konuda da Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin ile mutabık kaldık. Doğu Akdeniz'deki gerginlikler en çok bölgenin önemli ülkeleri olan Türkiye ve Yunanistan'ı olumsuz etkiler. Bu nedenle biz buradan ne gibi imkanlar elde ederiz, ülkelerimizin yararına ne gibi olanaklar oluştururuz bunun hesabı, gayreti içerisinde olmamız lazım. Bu konuya Sayın Miçotakis’in olumlu yaklaştığını söyleyebilirim. Temennimiz odur ki; biz bardağın dolu tarafıyla ilgilenelim, boş tarafıyla ilgilenmeyelim. Bölgemizin doğal zenginliklerinin hakça paylaşımı noktasındaki tutumumuz başından beri aynı. Kimsenin hakkında hukukunda gözümüz olmadığı gibi, haklarımızı da kimseye çiğnetmeme irademiz sağlamdır. Kaldı ki Doğu Akdeniz’de kapsayıcı, adil bir paylaşım mümkündür. Yeter ki bunu sağlayacak zemini inşa edip, doğru yol haritaları oluşturalım ve provokasyonlara fırsat vermeyelim. Düzenlenmesini önerdiğimiz bu konferans işte o zeminin oluşturulması için doğru bir yaklaşım olacaktır."

MİÇOTAKİS GÖRÜŞMESİNDEN DETAYLAR

Erdoğan ayrıca Miçotakis ile görüşmesine ilişkin "Ben, bugün (dün) Miçotakis’e “sizi Filistin’in yanında görmek isterdik” dedim. “Keşke çekimser olanların arasında kalmasaydınız, siz de bu 121 ülkenin yanında yer alsaydınız” dedim" detaylarını paylaştı.

AK PARTİ ADAYLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR? ERDOĞAN İLK KEZ TARİH VERDİ

Erdoğan Cumhur İttifakı'nın yerel seçimlere yönelik çalışmalarını değerlendirirken ise şunları ifade etti:

"2019 yerel seçiminde biz Cumhur İttifakı başlığıyla bir adım atmadık. Ancak bu seçimde durum çok daha farklı. Şu an itibarıyla Milliyetçi Hareket Partisi'nden ve partimden arkadaşlarımız müşterek çalışmalarını sürdürüyorlar. Hangi büyükşehirde, hangi illerde, hangi ilçelerde nasıl hareket edeceğiz, meclis üyeliklerinde nasıl hareket edeceğiz, bütün bu konuların hepsini arkadaşlarımız görüşüyorlar. Öyle zannediyorum ki bu hafta içinde belli bir neticeye varacaklar. Ondan sonra bizim konseyimize getirecekler. Biz de bu yapılan çalışmayı gözden geçirerek süratle adım atıp, 2024’e dair Devlet Bahçeli ile bir araya gelip, kararımızı vereceğiz ve yola çıkacağız. 15 Aralık sonrası peyderpey aday açıklamalarımızı yaparız."

"İBRET OLACAK BİR CEZA ALMALARI LAZIM"

İsrail'in Gazze'deki katliamı üzerinden Başbakan Binyamin Netanyahu'ya yüklenen Erdoğan, "Netenyahu giderse orada barış egemen olur vurgusu önemli" derken sözlerine şöyle devam etti:

"Ancak şu an itibarıyla bir gerçek var ki, Netenyahu bu soykırımı siyasi ömrünü uzatmak, yargılanmaktan kaçmak için de yapıyor. Biliyorsunuz, Netanyahu bir yargı süreci içindeydi, hatta hakkında mahkumiyet kararlarının verileceği konuşuluyordu. Böyle bir süreçte İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısı patlak verdi. Şimdi de “bu saldırıları ne kadar uzatırsa yargılanma olayından da o denli kendimi kurtarabilirim” düşüncesi içinde bu süreci uzatıyor. Netenyahu daha önce de söylediğim gibi gerçekten bir Gazze katilidir, kasabıdır ne derseniz deyin. Bu sıfatların hepsi ona yakışır. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde nasıl Miloseviç yargılandıysa aynı şekilde Gazze Kasabı Netenyahu ve onunla birlikte hareket eden İsrailli ve İsrail dışı bütün siyasetçilerinde yargılanması gerekir. Biz bunun 3 bin kadar avukat ile takibini yapıyoruz. Türkiye dışından birçok ülkeden bu işi takip eden avukatlar hatta savcılar var. Biz de takibini sürdüreceğiz. Derdimiz bu soykırımın bir an önce sonlandırılması ve suçluların cezalandırılmasıdır. Netanyahu ve suç ortaklarının tüm soykırımcılara ibret olacak bir ceza almaları lazımdır. Kimsenin aklına bir daha sivil öldürmek, hastane bombalamak, pazar yeri vurmak gelememesi için bu yargılama çok önemli. Çünkü hesabı sorulmayan katliamlar, soykırımlar tekrarlanır."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak 06:16
Güneş 07:39
Öğle 13:22
İkindi 16:24
Akşam 18:55
Yatsı 20:14
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P