banner201

banner177

banner193

banner195

ANLAŞMA SAĞLANDI: KOMŞUDAN PETROL SEVKİYATI BAŞLIYOR

İki ülke arasında yaşanan anlaşmazlık ve konunun Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne taşınmasının ardından durdurulan Kuzey Irak'tan Türkiye'ye yönelik petrol sevkiyatı, yeniden başlıyor.

GÜNDEM 12.11.2023, 13:47 13.11.2023, 09:51
ANLAŞMA SAĞLANDI: KOMŞUDAN PETROL SEVKİYATI BAŞLIYOR

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdulgani, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) petrolünün sevkiyatının yeniden başlamasını görüşmek üzere Erbil'e gitti. Burada açıklamalarda bulunan Irak Petrol Bakanı, Irak- Türkiye Boru Hattı yoluyla kuzeyden petrol ihracatının yeniden başlatılması konusunda Türkiye ile anlaşmaya varıldığını söyledi. 

2014 YILINDA DAVA AÇILMIŞTI

Irak, Kürt Bölgesel Yönetimi'nin çıkardığı petrol Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattından ihraç etmesine izin veren Ankara'nın iki ülke arasındaki anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle 2014 yılında Türkiye aleyhine dava açmıştı. Paris merkezli Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin Bağdat yönetimi lehine karar verdiği ve Türkiye'nin 1.4 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildiği öne sürülmüştü.

TÜRKİYE İDDİALARI REDDETTİ

Türkiye ise söz konusu iddiaları reddetmişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu dava aslında, Irak Merkezi Hükümeti ile yine Irak'ın anayasal bir birimi olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığının bir yansımasıdır. Ülkemiz, Irak'ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı göstermiş, hem Irak'ın hem de bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için çaba sarf etmiştir. Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak'ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak'ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmetmiştir." denilmişti.

ANLAŞMA SAĞLANDI

Yaşanan gelişmeler sonrası IKBY'den Türkiye'ye petrol sevkiyatı 23 Mart tarihinde durdurulmuştu. İki ülke arasında sürdürülen diplomatik temaslar sonuç verdi. Erbil'de açıklamalarda bulunan Irak Petrol Bakanı Hayan Abdulgani, IKBY petrolünün Türkiye'ye ihracı konusunda anlaşma sağlandığını duyurdu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 11 Aralık 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:01
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P