banner165

banner156

banner114

banner177

ASKER SAHAYA GEÇ Mİ İNDİ ? Bakan Akar açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, büyük depremin yaşandığı andan dakikalar sonra askere "hazır ol" emri verildiğini, 2. Ordu Komutanlığı birliklerinin 06.00'da arama-kurtarma çalışmalarına başladığını açıkladı.

GÜNDEM 20.02.2023, 14:44
ASKER SAHAYA GEÇ Mİ İNDİ ? Bakan Akar açıkladı

Kahramanmaraş merkezli büyük felaketin üzerinden 15 gün geçti...

6 Şubat günü yaşanan 7.7 ve 7.6'lık iki büyük deprem, 41 bin vatandaşımızı hayattan kopardı.

Tarihin en büyük depremlerinden biri olarak nitelendirilen felaket, 11 ili yerle bir etti.

Depremde evlerini kaybeden vatandaşlar için çadır kentler kurulurken, tüm Türkiye tek yürek oldu.

Bölgelere tırlar dolusu yardım gönderilirken, kahraman Mehmetçik, ilk andan itibaren harekete geçti.

Askerler, deprem bölgelerinde vatandaşlara çorba dağıtmaktan enkaz çalışmalarına kadar her alanda görev aldı.

Asker bölgeye inmedi iddiasına yanıt

Türkiye en hassas dönemlerinden birini geçirirken, çeşitli provokasyonlara uğradı.

Asılsız iddialardan biri ise Mehmetçik'in deprem bölgesinde olmadığı idi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ortaya atılan yalan iddialara Hatay'da katıldığı toplantıda yanıt verdi.

Hulusi Akar başkanlığındaki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve deprem bölgesindeki birliklerin komutanlarının katılımıyla video konferans toplantısı gerçekleştirdi.

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

"Birliklerden 04.30'da rapor istendi"

Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı;

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ilk deprem saat 04.17'de gerçekleşti. Milli Savunma Bakanlığının yanı sıra Genelkurmay, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin harekat merkezleri süratle yapılması gerekenleri yaparak saat 04.30’da birliklerden rapor istedi. Aynı saatte Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugay Komutanlığına 'hazır ol' emri verildi. Saat 04.50'de 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak görevinin başındaydı ve birliklerden durum raporu almaya başladı. Saat 05.00'te Bakanlığımız bünyesinde Afet Acil Durum Kriz Merkezi teşkil edildi. Eş zamanlı olarak kriz merkezleri Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlıklarında da çalışmaya başladı.

2. Ordu Komutanlığı birlikleri 06.00'da arama-kurtarma çalışmalarına başladı

Hulusi Akar, saat 05.00 itibarıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Kuvvet Komutanlarından bilgi almasının ardından saat 05.10'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla aradığını belirterek, "Bilgileri aldıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızı arayarak Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili ilk raporları sunduk. Aldığımız ilk bilgilere göre Hatay’da bir binamızın yıkılıp 3 erimizin şehit olduğu haberini kendilerine sunup Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı ile Hatay’a hareket edeceğimizi kendilerine arz ettik. Uygun buldular ve bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürdük." açıklamasında bulundu.

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

Deprem bölgesinde yer alan 2. Ordu Komutanlığı birliklerinin, valilik ve AFAD ile koordineli olarak saat 06.00'ta Kahramanmaraş, Malatya ve İskenderun'da arama kurtarma çalışmalarına başladığını dile getiren Akar, çalışmalar kapsamında saat 07.00'de iki askeri ambulans uçağının da Etimesgut'taki askeri havaalanında hazır olduğunu bildirdi.

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

Büyük çıkarma gemilerine "seyre hazır ol" emri

Aynı saatte Deniz Kuvvetleri Komutanlığının TCG İskenderun ile en büyük çıkarma gemileri TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar'a 'seyre hazır ol' emri verdiğini aktaran Akar, saat 07.30'da ise Doğu Akdeniz'deki iki fırkateyn ile iki helikoptere İskenderun Körfezi'ne intikal emri verildiğini açıkladı.

Personel, araç ve malzeme uçağı 08.00'de hareket etti

Yine aynı saatte, 07.30'da Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugayı unsurlarının ekipmanları ile göreve hazır olarak Etimesgut askeri havaalanında hazır olduğunu ifade eden Akar, AFAD'dan gelen talep doğrultusunda personel, araç ve malzeme nakli için hazırlanan 3 A400M uçağının yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan pistin açılmasını takiben saat 08.00'de Kayseri'den Ankara, İstanbul ve İzmir'e hareket ettiğini kaydetti.

8'inci Komando Tugayı 10.00'da Hatay'da çalışmalara başladı

Bakan Akar, saat 10.00 itibarıyla depremden etkilenen Hatay'daki 8’inci Komando Tugayı’nın arama-kurtarma çalışmalarına başladığını aktardı.

Milli Savunma Bakanı Akar, Etimesgut'tan gelen Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugayı Doğal Afet Arama ve Kurtarma Taburunun intikaline ilişkin hazırlıkları denetlemelerinin ardından saat 10.45'te beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Avsever ile Ankara'dan deprem bölgesine hareket ettiklerini de söyledi.

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

Hulusi Akar ve komutalar 2'nci depreme yolda yakalandı

Hatay Havalimanı'nın depremden zarar görerek kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle İncirlik'teki 10. Tanker Üs Komutanlığı'na indiklerinde saatin 11.30'u gösterdiğini anlatan Akar, İncirlik'te de bazı inceleme ve koordinasyon çalışmalarının ardından hava şartlarının helikopter uçuşuna izin vermemesi nedeniyle, kara yoluyla Hatay'a gitmek için hareket ettiklerini bildirdi.

2. Ordu Komutanlığınca ilk birlik takviyesinin saat 13.00’te Nurdağı'na yapıldığı ifade eden Akar, saat 13.24'te Elbistan merkezli ikinci büyük depremin yaşandığını, kendilerinin de bu depreme Hatay'a giderken yolda yakalandıklarını kaydetti.

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

"Hava ve Kara Kuvvetlerimiz AFAD ekiplerini istenilen noktaya götürmek için çaba gösterdi

Depremin meydana geldiği günkü olumsuz hava şartları nedeniyle uçuşların aksadığını ve iletişim ağlarında sıkıntılar yaşandığını da hatırlatan Akar, şöyle devam etti;

Tüm olumsuzluklara rağmen Hava ve Kara Kuvvetlerimizin hava unsurları hem Türk Silahlı Kuvvetlerinin hem de AFAD'ın ekiplerini istenilen noktalara götürmek için yoğun bir çaba gösterdi.

Malzeme götüren hava araçları, dönüşte yaralı depremzedeleri tahliye etti

Deprem bölgesine personel ve malzeme gönderilmesine yönelik büyük fedakarlıkla hava yardım koridorunun kurulduğuna işaret eden Akar, malzeme götüren hava araçlarının dönüşlerinde yaralı, depremzede ve diğer vatandaşları bölgeden tahliye ettiklerini belirtti.

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

"Hava yardım koridorunda 65 uçak, 70 helikopter, 4 bin 662 sorti gerçekleştirildi"

Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm nakliye uçakları ile genel maksat helikopterlerinin hava yardım koridorunda görev aldığını dile getiren Akar, "Hava yardım koridorunda şu ana kadar 65 uçak, 70 helikopter, İHA/SİHA'larla birlikte toplam 4 bin 662 sorti gerçekleştirildi." bilgisini verdi.

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

Ülkelerden 5 uçak ve 18 helikopter gönderildi

ABD, Endonezya, Hollanda, Birleşik Krallık, Katar ve Norveç tarafından toplam 5 uçak ve 18 helikopterin tahsis edildiğini dile getiren Akar, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin emrine tahsis edilen bu araçlar yardım, destek faaliyetlerinde kullanılıyor." diye konuştu.

Bakan Akar, deniz nakliye koridoruna ilişkin ise şöyle devam etti;

İzmir'den, Aksaz’dan, Antalya’dan İskenderun'a çok sayıda büyük iş makinesi, personel taşıdık. Ayrıca gemilerimiz geri dönüşte bölgedeki yaralılar ve isteyen depremzedelerin de Mersin’e tahliyesini gerçekleştirdi. Bölgedeki gemilerin tamamı teyakkuz halinde, hizmete hazır.

Bunun bir parçası olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük çıkarma gemileri TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar'ın Rol-2 seviyesinde hastane olarak sağlık hizmeti verdiğini, Milli Savunma Bakanlığı tarafından Kahramanmaraş’ta sahra hastanesi kurulduğunu belirten Akar, "Şu ana kadar 5 bin 994 civarında yaralı ve hasta geldi. Onlara gerekli sağlık müdahalesi yapıldı. Buralarda 82 ameliyat gerçekleştirildi. Hatta bu sıkıntılı günlerde bir umut ışığı olarak Hatice Deniz isimli bebeğimiz de TCG Bayraktar gemimizde dünyaya geldi." diye konuştu.

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

"Gerçekleri yansıtmayan bu yanlı iddialar iyi niyetle izah edilemez"

"Depremin ardından Mehmetçik'in kışlalardan geç çıkarıldığına" ilişkin söylemlere tepki gösteren Akar, "Bu tartışmalar gerçekleri yansıtmıyor. Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları askeriyle, siviliyle, işçisiyle, teknik personeliyle ilk andan itibaren seferber olmuş, milletinin yanına koşmuştur. Gece-gündüz demeden bu büyük deprem felaketinin açtığı yaraları sarmak için tüm gücüyle ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli şekilde gayretlerini aralıksız sürdürmektedir. Resmi kayıtlar ve bunlar arasında ordumuzun tarihçesi olan ceridelerdeki gerçekler var. Gerçekleri yansıtmayan bu yanlı iddialar iyi niyetle izah edilemez." ifadelerini kullandı.

Mehmetçik'in deprem bölgesinde nöbet, devriye, arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra yaşam destek faaliyetlerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Akar, askeri helikopter ve uçaklarla taşınan depremzedelerden bazılarının TSK'ya ait sosyal tesislerde misafir edildiğini bildirdi.

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

TSK depolarından akaryakıt desteği

TSK’ya ait depolardan deprem bölgelerine akaryakıt desteğinin de sağlandığını söyleyen Akar, deprem bölgelerinden 18 binden fazla vatandaşın tahliye edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

Milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri bu zor günlerde diğer bakanlık ve kurumlarla birlikte asil milletimizin emrinde, ilk günden itibaren görevinin başındadır. Depremde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız ile silah ve mesai arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Asil milletimizle birlikte omuz omuza çalışarak tek yumruk, tek yürek olarak inşallah tüm bu sıkıntıların üstesinden gelecek, yaralarımızı saracağız. Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca her türlü musibetten birlik ve beraberlik içinde alnının akıyla çıkan devletimiz ve milletimiz tek yumruk, tek yürek olarak bu zor dönemi de atlatacaktır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, ilk andan itibaren milletinin yanındaydı

Hulusi Akar, milletinin bağrından çıkan ve "Peygamber ocağı" olarak da bilinen Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilk andan itibaren milletinin yanında ve görevinin başında olduğunu söyleyerek, kahramanca ve fedakarca görev yapan Mehmetçik'i kutladı.

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

Hulusi Akar, asker depreme geç müdahale etti iddiasına cevap verdi

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Mart 2023
İmsak 05:19
Güneş 06:45
Öğle 13:13
İkindi 16:45
Akşam 19:32
Yatsı 20:52
banner109
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P