banner165

banner177

banner114

BU AİLENİN KİMLİĞİ YOK!

Afyonkarahisar'da yaşayan ve kendilerini 'vatansızlar' olarak nitelendiren 8 kişilik aile, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları olmadığı için adeta hayalet gibi yaşıyor. Okula gidemeyen, işe girip çalışamayan ve erkeklerinin askere dahi gidemediği aile üyeleri, devletin kendilerine sahip çıkıp onları yurttaş yapması talebinde bulunuyorlar.

GÜNDEM 29.03.2023, 13:06 29.03.2023, 13:14
BU AİLENİN KİMLİĞİ YOK!

2006 yılında, Gül ailesinden dede Galip Gül o dönem ikamet ettikleri Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçe Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğüne giderek kimliğini değiştirdi. Ancak iddiaya göre, o dönem görevliler evrakları üzerinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Galip Gül ve aile üyelerinin kimlikleri başta olmak üzere tüm resmi evraklarına el koydu. Galip Gül ile 36 kişilik aile üyeleri o dönemden sonra kimliksiz yaşamaya başladı. 

KENT MERKEZİNDE YAŞIYORLAR

Aile üyeleri daha sora farklı memleketlere göç ederek ayrıldı. İki kız kardeş Fatma ve Melek Gül'de çocuklarını yanlarına alarak önce Eskişehir'e, ardından Afyonkarahisar'a yerleşti. Gül ailesi yaklaşık 6 aydır Afyonkarahisar kent merkezinde yaşıyor.

'Vatansız' ailenin tek isteği devletin kendilerini yurttaş olarak tanıması

"BABAMI GÖÇER OLDUĞU İÇİN KÜTÜKTEN SİLMİŞLER"

Kimliksizlik problemlerinin yıllardır devam ettiğini ifade eden Fatma Gül ve kardeşi Melek Gül, kimliksiz hayatlarının öyküsünü anlattı. Fatma Gül, sülalesinde 36, aynı evde kalan aile üyelerinden ise 8 kişinin kimliğinin olmadığını ifade etti. Gül, "Benimle birlikte 8 kişinin kimliği yok. Yıllar önce babam göçer olduğu ve dağlarda gezip çobanlık yaptığı için, bu yüzdende adresi olmadığı için babamı kütükten silmişler. Ben, daha doğrusu biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız ve aslımız Osmaniye'nin Düziçi Böcekli beldesindeniz. Kimliksiz olarak bu zamana kadar büyük zorluklar yaşadık. Ben kendim hurda topluyorum, eşim cezaevinde ve 8 çocuğum var. Öyle geçiniyorum ve komşuların yardımı, desteği ile geçimimi sağlıyorum" dedi.

"BAŞVURUDA BULUNDUM, VATANSIZ KİMLİĞİ VERDİLER"

3 çocuğu olduğunu ve onlarında kendisi gibi kimliklerinin olmadığını söyleyen Melek Gül ise şunları söyledi: "Bir küçük kızım okuyor, o da öğretme ve müdüre yaptığımız ısrarlarla okula gidebiliyor. Diğer kızımla oğlum okula gidemedi. Gerçi kızım okusa da boş çünkü herhangi bir meslek sahibi olamayacak. Devlet tarafından hiçbir gelirimiz yok. Sadece biz karton topluyor satıyoruz, bazen de kızım okuldan geliyor ve birlikte çorap satıyoruz. Yaşamamız çok zor. Kimlik almak için başvuruda bulundum ve bana vatansız kimliği verdiler. O da zaten hiçbir işe yaramıyor. Ama onunla da adres, elektrik, su ve doğalgazı üzerimize alamıyoruz. Devletten yardım alamıyoruz. Hastaneye gittiğim zaman bizim kimliğimiz geçersiz olduğu için hastaneden paralı hizmet alıyoruz."

"ASKERE GİDEMEDİM, KİMLİKSİZ OLDUĞUM İÇİN İŞE ALMIYORLAR"

Aile üyelerinden Bulut Gül ise kimliksiz olduğu için askere gidemediğini ve bir iş bulup çalışmadığını dile getirerek, "Bir işe giremiyorum. Çok iş yerine başvurdum ama kimliksiz olduğum için beni işe almıyorlar. Bende kağıt topluyorum, simit ve çorap satıyorum. Kimlik için başka şehirlerde başvuruda bulundum ama kimse ilgilenmedi. Vatansız kimlik verdiler, onun da süresi bitti ve geriye aldılar" dedi.

Gül ailesi İçişleri Bakanlığı tarafından kendilerine verilen 'Haymatlos' yani herhangi bir nedenle uyrukluğunu yitirmiş, hiçbir devletin yurttaşı olmayan, yurdu olmayan, yurtsuz kimliği ile yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Haziran 2023
İmsak 03:34
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P