banner209

banner177

banner193

EMEKLİ MAAŞINA AZ ÖDEYENE AZ ÇOK ÖDEYENE ÇOK ZAM

Emeklilere Temmuz'da yapılacak zamla ilgili bomba gelişme... Düşük pirim yatıranla yüksek pirim yatırana aynı zam yapılıyordu. Ocak ayında yapılan zamda birlikte bazı emekliler ise hiç zam alamamıştı... Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Temmuz ayında emeklilere ödedikleri prim miktarına göre kademeli zam yapılacağını duyurdu. Düşük birim yatırana düşük, yüksek prim yatırana yüksek zam yapılacak.

GÜNDEM 26.05.2023, 09:51
EMEKLİ MAAŞINA AZ ÖDEYENE AZ ÇOK ÖDEYENE ÇOK ZAM

Temmuz ayında yapılacak emekli zammıyla ilgili bombayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin patlattı. Daha önce pirimler dikkate alınmadan tüm emeklilere eşit zam yapılıyordu. Temmuz ayında bundan vazgeçiliyor. Temmuz ayında emeklilere çalıştıkları dönem ödedikleri pirime göre zam yapılacak. Düşük prim ödeyenlere az, yüksek prim yatıranlara daha çok maaş zammı yapılacak. Bakan Bilgin'den asgari ücret zammı ve EYT'deki son durumla ilgili de flaş açıklamalar geldi.

Bağ-Kur'da pirim gün sayısı 7 bin 200'e inecek

Bağ-Kur'lu çalışan ve esnafların emekli olma süreleri kısaltılıyor. Daha önce 9 bin iş günü şartı aranan Bağ-Kurlular daha kısa sürede emekli olma hakkı kazanacak. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, "Bağ-Kurlu statüsünde olan çok farklı insan var. Buranın genel müdürü Bağ-Kur'dan emekli olmak istiyor. Bir işyeri sahibi diyelim. Yanında iki kişi çalıştıran berber. Küçük ticaret erbabı. Biz mikro işletmeleri prim günlerini 7 bin 200'e indireceğiz" dedi.

EYT'de tüm maaşlar ne zaman yatacak?

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, "EYT'de şu anda 1 milyonun çok üzerinde rakama çıktık. Bu ay sonuna biter diyordum. En fazla önümüzdeki ay biter. Hiçbir kayıp olmayacak." ifadelerini kullandı. 

Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

Son olarak 700 küsur bin kamu işçisi ile toplu sözleşme yapıldığını hatırlatan Bakan Vedat Bilgin, "Asgari ücret zammını Asgari Ücret Komisyonu belirliyor. Biz komisyon kararlarına göre değerlendiriyoruz. Şimdi benim buradan rakam açıklamam ahlaki olarak doğru olmaz. Şunu söylüyorum; 500 dolara tekabül eden bir alım gücünü Türkiye'nin asgari ücrette korumasını, sadece asgari ücretliler için değil diğer çalışanlara da yansıyor." dedi.

Temmuz'da emeklilere ödedikleri pirim kadar zam yapılacak! Az ödeyene az, çok ödeyene çok zam! Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıkladı

Emekli maaş zammı değişiyor

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, Temmuz ayında emekli aylıklarına yapılacak zamla ilgili ise yeni sistemi açıkladı. Ocak ayı zammında herkese eşit zam yapılmış, ve en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liraya yükseltilmişti. Bu durumda bazı emekliler ise hiç zam alamamıştı. Emekli maaş zamlarıyla ilgili yeni düzenleme geliyor. 

Temmuz'da emeklilere ödedikleri pirim kadar zam yapılacak! Az ödeyene az, çok ödeyene çok zam! Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıkladı

"Yasal prosedürde emekli maaşları temmuz ayında düzenleniyor" diyen Çalışma Bakanı Bilgin, "7 bin 500 lira yaptığımız sıra yoğun ve haklı şekilde gelen talep vardı. 7 bin 500 lira yaptığımızda yaklaşık 9,5 milyon insan istifade etti. Bizim emekli olan insanlarımız yuvarlak 15 milyon." dedi.

Temmuz'da emeklilere ödedikleri pirim kadar zam yapılacak! Az ödeyene az, çok ödeyene çok zam! Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıkladı

Zamdan yararlanamayan emeklilerimiz var

"Bundan istifade edemeyen, prim ödemiş insanlar var. Onlardan yoğun talep geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız katıldığı programda onlarla da ilgili düzenleme yapacağız" diyen Bakanı Bilgin, emekli zammıyla ilgili yeni düzenlemeyi şöyle aktardı:

Temmuz'da emeklilere ödedikleri pirim kadar zam yapılacak! Az ödeyene az, çok ödeyene çok zam! Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıkladı

Düşük yatırana az, yüksek yatıran çok zam!

"Temmuz ayında bütün şikayetleri yeniden değerlendireceğiz. Emeklilere ödediği prim dikkate alınarak kademeli olarak artış olacak." Bu durumda emekli pirimini düşük yatıran düşük zam, pirimini yüksekten yatırana da yüksek zam yapılacak. 

Yorumlar (3)
Cemile tunç 1 yıl önce
Evet doğru buluyorum ven 25 yıl öalıştım yaş geldi bekledim bana haksızlık oldu askari ücretin altında almaya başladım maaşımı. Vergimi devlete ödedim ama evde oturup eyt den çıkanlardan 300 tl fazla alıyorum bu adaletmi eridi bitti mağaşım. Herkese versin yaşam şartları ağır ama beni ayırsın çalıştım hakettim ..bir kadın olarak çok zorluk çektim çocuklarımı kıreşte ysğmur çamur mesayiler evinde yemek tem.ev işi ..çocuklarımı fabrika kıreşinde mücadele ettim ..evde ödeyene yatana mağaş farkı 300 tl fark adaletsizlik kul hakkına girer . Herkese kademeli hakettiği gibi zam ..lütfen . Bunlar göz önüne alınsın..
Filiz Köylü Turan 1 yıl önce
Bütün emeklilere 7500 TL yaptık diyosunuzda biz öyle bir rakam görmedik burda bi haksızlık var buna bi düzenleme gerekiyo
Sultan ekmez 1 yıl önce
Keşke 3600 gün ile tam ödenmiş maaşlarıda ayırsalar ben senelerdir vardiyalı çalıştım 3600 gün ile aynı parayı alıyorum
Namaz Vakti 25 Haziran 2024
İmsak 03:31
Güneş 05:28
Öğle 13:11
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:32
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P