banner204

banner177

banner193

banner195

GSS BORÇLARI SİLİNİYOR

AK Parti'nin yeni torba yasa teklifi içinde GSS borçlarının silinmesi, nüfus idarelerinin hatalarının faturasının muhataba kesilmemesi gibi düzenlemeler de yer alıyor.

GÜNDEM 27.11.2023, 14:51
GSS BORÇLARI SİLİNİYOR

AK Parti'nin, TBMM Başkanlığına sunduğu 80 maddelik torba yasa teklifinin komisyon ve Genel Kurul'da görüşülüp yasalaştırılması için geri sayım başladı. Yeni düzenleme ile GSS borçları da silinecek. GSS borçlarının silinmesi, nüfus idarelerinin hatalarının faturasının vatandaşa kesilmemesi, sistem sıkıntılarında vergiler için ek süre verilmesi gibi önemli düzenlemelerin yer aldığı yeni torba yasa teklifi önümüzdeki hafta komisyona sunulacak. 

Yeni düzenlemeyle 1 Ocak 2014 öncesine ait olup ödenmemiş GSS primleri ile gecikme cezası ve gecikme zammı gibi alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek. 

Düzenleme, 31 Aralık 2023'ten itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. 

Böylece sigortaların borç yükü de hafiflemiş olacak. Yeni düzenlemeyle birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sisteminde meydana gelen arızalar nedeniyle vatandaşların mağdur olmasının önüne de geçilecek. 

GİB, Risk Analiz Sistemi üzerinden vergiye uyum düzeyini ölçme için risk analizi yapabilecek.

GİB sistemlerinde yer alan ve üçüncü kişilerle paylaşılabilecek kayıtlar karşılığında "katılma payı" alınacak. 

Yeni torba yasayla birlikte özelleştirme programına alınan kuruluşların özelleştirilmesine ilişkin ihaleler elektronik ortamda yapılabilecek. 

Haciz zaptı elektronik ortamda düzenlenebilecek. 

Yeni torba yasayla birlikte özelleştirme programına alınan kuruluşların özelleştirilmesine ilişkin ihaleler elektronik ortamda yapılabilecek. 

Haciz zaptı elektronik ortamda düzenlenebilecek. Türk lirası ile ihalesi yapılan ve devam eden yapım işlerinin, 1 Ocak 2024 tarihinden sonra gerçekleştirilen kısımları için ihale dokümanında fiyat farkı hesaplanmasına ilişkin hüküm bulunan sözleşmelerde, sözleşmesine göre hesaplanan fiyat farkı tutarı oransal olarak arttırılabilecek. İhale dokümanında fiyat farkı hesaplanmasına ilişkin hüküm yoksa fiyat farkı verilebilecek. 

Sporcu ücretlerinin sabit oranlarda tevkif suretiyle vergilendirilmesi ve elde edilen ücret gelirlerinin gelir vergisi tarifesinin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı aşması halinde yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilmesine ilişkin uygulamanın süresi 31 Aralık 2028'e kadar uzatılıyor. 

 GSS borcu çıkanlar ne yapmalı?

Üzerinde çalışılan ve torba tasarıya eklenmesi planlanan bir düzenlemeye göre de yaklaşık 4 milyon kişinin Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcuna af gelecek. Affın gelmesiyle birlikte GSS borçları da silinecek. Ancak borcun silinmesi için vatandaşların Gelir Testine tabii tutulması da öngörüler arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 06:19
Güneş 07:43
Öğle 13:22
İkindi 16:22
Akşam 18:52
Yatsı 20:10
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P