banner204

banner177

banner193

banner195

İKİ PARTİDEN KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞINA VETO

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yarın İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve DEVA Partisi genel başkanları bir araya gelecek. Saadet ve Demokrat Parti'nin İYİ Parti ile birlikte Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığına destek vereceği, DEVA ve Gelecek Partisi'nin ise bu durumu veto edeceği öğrenildi.

GÜNDEM 11.02.2022, 13:05
İKİ PARTİDEN KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞINA VETO

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve DEVA Partisi genel başkanları bir süredir güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması yürütüyor. Yarın Kemal Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine 6 parti başkanı bir araya gelip çalışmalarını yüz yüze yürütecek.

Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasında CHP ve İYİ Parti ile aynı masaya oturan Demokrat Parti (DP) ile Saadet Partisi'nden (SP) CHP'ye destek vereceği iddia edildi. Geçen gün de İYİ Parti'nin "Kılıçdaroğlu'nun ya da CHP'nin gösterdiği bir ismin aday olması önünde engel olmayacağı" iddia edilmişti.

Cumhuriyet'in haberine göre, DP'li yetkililerin Millet İttifakı'nın adayının Kılıçdaroğlu ya da CHP'nin belirlediği bir aday olması durumunda "DP, Millet İttifakı'nı destekliyor. Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasında olduğu gibi cumhurbaşkanı adaylığı noktasında da bizim ittifak kanadına güvenimiz tamdır. Ana muhalefet partisi CHP'dir. CHP'nin belirleyeceği bir isim ya da Sayın Kılıçdaroğlu'nun olası adaylığına DP de destek verecektir. Millet İttifakı'nın belirleyeceği aday her kim olursa olsun DP, Türk siyasetinin önünü açmak için elinden geleni yapacaktır" dediği belirtildi.

Saadet kanadı da bu konuda Millet İttifakı bileşenleriyle hemfikir olduğunu belirtiyor. SP'nin en önemli önceliğinin Türkiye'nin normalleşmesi olduğunun altı çizilirken şu görüşler dillendiriliyor: "Türk siyasetinde kutuplaşmalar mevcut ve son bulması gerekiyor. Bu nedenle de SP, daha önce güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasında olduğu gibi Millet İttifakı ile Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda da 'uzlaşı' içinde hareket edecektir. Dolayısıyla CHP'nin belirleyeceği bir ismin ya da Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olmak istemesi normaldir. Her partinin tabii ki programı, hedefi vardır. Asgari ölçüde bazı isteklerden vazgeçmek, birlikteliklerin, uzlaşının gereğidir."

DEVA ve Gelecek partili yetkililer ise bu konuda Saadet Partisi ve Demokrat Parti'den farklı düşünüyor. 12 Şubat'ta altı muhalefet partisi liderinin bir araya geleceği anımsatılırken, her iki partinin de o masada "Altı parti arasında koalisyon kurulmasından yana görüşlerini hem CHP lideri Kemal Kılıçdoğlu'na hem de İYİ Parti lideri Meral Akşener'e açıklayacağı" ileri sürülüyor. DEVA ve Gelecek Partisi'nin "Millet İttifakı bileşenleri içinde olmak istemedikleri, 2023 seçimlerinde kendi parti adları ve amblemleriyle yer almayı amaçladıkları bu sebepler Kılıçdaroğlu'nun adaylığına da karşı oldukları" iddia ediliyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak 06:14
Güneş 07:37
Öğle 13:22
İkindi 16:25
Akşam 18:56
Yatsı 20:15
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P