banner201

banner177

banner207

MERSİN'DE MAĞARADA MAHSUR KALAN AMERİKALI İÇİN DÜNYA SEFERBER OLDU

Mersin'in Anamur ilçesinde bulunan Morca Mağarası'nda mahsur kalan ABD'li bilim insanı Mark Dickey'in kurtarılması için 8 ülkeden 192 kişilik ekip çalışmalarını sürdürüyor. Kurtarma operasyonu, sağlık durumunun iyileşmesinin ardından gerçekleştirilecek.

GÜNDEM 09.09.2023, 17:32 09.09.2023, 17:39
MERSİN'DE MAĞARADA MAHSUR KALAN AMERİKALI İÇİN DÜNYA SEFERBER OLDU

Mersin'in Anamur ilçesi Sugözü Mahallesi'nde bulunan Morca Mağarası'nda 5 gündür sağlık kontrolü devam eden ABD'li 40 yaşındaki bilim insanı Mark Dickey'in sağ salim çıkması için 8 ülkeden 192 kişilik ekip, 24 saat çalışmaya devam ediyor.

MİDE KANAMASI GEÇİRDİĞİ İÇİN YARDIM İSTEMİŞTİ

Morca Mağarası'nda 5 gün önce mide kanaması geçirdiği için yardım talebinde bulunan ABD'li bilim insanı Mark Dickey için çalışmalar devam ediyor. ABD, Bulgaristan, Arnavutluk, Macaristan, İtalya, Polonya, Romanya, Ukrayna'dan kurtarma ekiplerinin yanı sıra Türkiye'den AFAD, UMKE, jandarma ve acil sağlık görevlilerinden oluşan 192 kişilik ekip dev organizasyonda görev alıyor. AFAD koordinasyondaki ekipler; arama, kurtarma, tedavi hizmetleri ve lojistik konularında çalışmalarını sürdürüyor.

2 KURTARMA PLANI ÜZERİNDE DURULUYOR

ABD'li bilim insanının çıkarılması için 2 plan üzerinde duruluyor. Bunlardan biri; Mark Dickey'in sağlığına kavuşarak kendi imkanı ile çıkması, diğeri ise mağara içerisinde stratejik noktalardaki her biri 7 kişiden oluşan ekiplerin yardımı ile çıkarılması. Bunun için mağara içerisinde hem halat döşeme, hem de dar noktaların genişletmesi çalışmaları sürüyor.

DOKTORLARIN VERECEĞİ KARARA GÖRE HAREKET EDİLECEK

Kurtarma organizasyonunu yöneten AFAD Arama Kurtarma Daire Başkanı Recep Şalcı, ABD'li bilim insanının sağlık durumunun iyiye gittiğini belirterek, sağlık kontrollerinin sürdüğünü ve tahliyenin doktorların vereceği karara bağlı olarak uygulanacağını söyledi.

"DAR OLAN YERLERİN GENİŞLETİLMESİ İÇİN PATLATILMA YAPILDI"

AFAD Arama Kurtarma Daire Başkanı Şalcı, son durumla ilgili şunları aktardı: "Şu an kurtarma faaliyetlerinde 5'inci gün. Mağara 1276 metre ama hastamız şu anda 1040 metrede duruyor. Doktorlar müdahale ediyor. Mide kanaması geçirdiği için doğal olarak kan kaybetti. Kan takviyesi ve serumla durumunu stabil bir hale getirmek ve planımız ondan sonra da tahliyesini başlatmak. Doktorlarımızı tıbbi müdahaleyi yaparken biz de öncelikle 1040 metreye iletişim döşedik. Orası ile bir telefon bağlantısı kurduk. Bu mağara dünyada tahliyesi en zor mağaradan bir tanesidir. Aynı zamanda kazazedenin tahliyesi sırasında gerekli sistemlerin oluşturulması, dar olan yerlerin genişletilmesi için patlatılma yapıldı. Bunu da sadece Türkiye olarak yapmıyoruz. AFAD'ın koordinasyonunda Avrupa Mağara Kurtarma Federasyonu ile ortak çalışıyoruz. Şu anda 8 ülkeden 192 mağara arama kurtarma personeli ile bu kurtarmayı gerçekleştiriyoruz.

"DÜNYADAKİ EN ZOR KURTARMALARDAN BİRİ OLACAK"

Bu kurtarma, dünyadaki en zor kurtarmalardan bir tanesi ve uzun bir süre olacak. Doktorlar onay verdikten sonra tahliye başlayacak. Umuyoruz ki 5-6 gün içerisinde hastamızı yukarıya çıkartıp, güvenli bir şekilde hastaneye sevk ederiz. Bu sadece bir kurtarma operasyonu ile birlikte 2100 metrede bir ana kamp organizasyonu olarak geniş kapsamlı bir organizasyondur. AFAD olarak, devlet olarak bunun organizasyonunu gerçekleştiriyoruz. Umuyoruz ki bu operasyon sağ salim tamamlanır ve ailesine kavuştururuz."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 24 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 06:07
Öğle 13:07
İkindi 16:53
Akşam 19:57
Yatsı 21:24
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P