banner209

banner177

banner193

TÜRKİYE'NİN İLK BOR KARBÜR TESİSİ AÇILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulunuyor.

GÜNDEM 20.03.2023, 08:53
TÜRKİYE'NİN İLK BOR KARBÜR TESİSİ AÇILDI

Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi bugün Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla açıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Bandırma tesisimizde yapılacak yaklaşık bin ton üretim iki kata varan değer artışları sağlamaktadır. Bu tesis sayesinde Türkiye sadece bor madeninin katma değerini artırmakla kalmıyor. Bugünkü açılışımızın önemi tesisin yatırım rakamlarının ötesinde ülkemize sağladığı stratejik katkıyla ilgilidir. 

DÜNYANIN SAYILI İŞLETMELERİNDEN OLACAK

Yatırım bedeli 80 milyon doları bulan bor karbür üretim tesisi ülkemizin ilk, dünyanın sayılı işletmelerinden olacaktır. Eskişehir’de keşfettiğimiz 694 milyon tonluk nadir toprak elementi rezervimizi yıllık 1200 ton cevher işleyecek bir tesisle kazanca dönüştüreceğiz.

ÜLKEMİZİN TÜM DEĞERLERİNİ HAREKETE GEÇİRMEKTE KARARLIYIZ

Ham madde ile başlayıp nihai ürüne kadar uzanacak bir sistemle, ülkemizin tüm değerlerini harekete geçirmekte kararlıyız. 

HEDEFE SIKI SIKIYA BAĞLIYIZ

Türkiye Yüzyılı vizyonuyla ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yükseltme hedefine sıkı sıkıya bağlıyız. Dünyada söz sahibi ülkeler arasına giriyoruz.

YENİ BİR BOR KARBÜR TESİSİ KURACAĞIZ

Buradan elde ettiğimiz tecrübeyle Kütahya Emet’te 5 bin ton üretim kapasiteli yeni bir bor karbür tesisi daha kuracağız. 

ASRIN FELAKETİ İLE KARŞI KARŞIYA KALDIK

 yıllarda milletçe zorlu sınamalardan geçtiğimiz bir gerçektir.  COVID nedeniyle 2 yıl sıkıntı çektik. Kur, faiz, enflasyon yüzünden başka bir sınamadan geçtik. Asrın felaketi ile karşı karşıya kaldık.

BU FELAKETİN İZLERİNİ SİLECEĞİZ

Depremlerde sellerde yitirdiğimiz canların acısı yüreklerimizi yakıyor. Bir yandan depremin enkazını kaldırıyor diğer yandan kalıcı konutların inşasına başlıyoruz. Sarsıntıların yol açtığı huzursuzluk yüzünden başka yerlere gidenler yavaş yavaş şehirlerine dönüyor. Milletçe yürek yüreğe bu felaketin izlerini sileceğiz.

BİZ CAN DERDİNDEYİZ, ONLAR MAL DERDİNDE

Deprem bölgesinde vatandaşlarımızdan bir yıl izin istedik. İnşallah bunu da başaracağız. Deprem kentlerinde vatandaşlarımın  şu ifadelerin bize sorumluluğumuzu hatırlatıyor: Aman bizi bunlara bırakma. Bunlara benim vatandaşlım, benim insanım bırakılır mı? Biz can derdindeyiz, onlar mal derdinde.

TOGG İÇİN REKOR BAŞVURU

TOGG ön siparişleri almaya başladı. Çok kısa bir sürede rekor başvuruya ulaştı.  Ay sonundan itibaren teslimatları peyderpey gerçekleştireceğiz.

KARADENİZ GAZINI SİSTEME BAĞLIYORUZ

Karadeniz gazını yakında milli sisteme bağlıyoruz. Ülkemizi, taşıması-üretimi ile doğal gaz merkezi yapma yolunda hızla ilerliyoruz.

MİLLETİME ŞİKAYET EDİYORUM

Ana muhalefet Akkuyu Nükleer Santrali’ni geziyor, ‘muhteşem bir eser’ diyor, dönünce ise ‘yaptırmayacağız’ diyor. Dünya enerjide yeşil enerjiye nasıl ulaşacağının mücadelesini verirken, biz yeşil enerji konusunda adım atıyoruz. Bunlar biz yaptırmayacağız diyor. Ben milletime şikayet ediyorum.  Yarın elektrikler bunların döneminde nasıl kesiliyorsa yine aynı noktaya düşeriz. Benim vatandaşım bunlara 14 Mayıs’ta oy vermeyecek.

DÜNYADA PARMAKLA GÖSTERİLEN BİR ÜLKEYİZ

Dünyada artık parmakla gösterilen bir ülkeyiz. Göreve geldiğimizde yüzde 20 idi savunma sanayinde bizim potansiyelimiz. Şimdi yüzde 80. Nereden nereye. Daha da pekiştireceğiz. Dostlarımızla tek yürek, tek bilek olarak kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Ne söz verdiysek hepsini Cumhur İttifakı olarak tek tek hayata geçireceğiz. 

YILDA 1000 TON BOR ÜRETİLECEK

Toplamda tam kapasite ile çalışıldığında 279 kişinin istihdam edileceği tesiste, yılda 1000 ton bor karbür üretimi yapılacak. Elmas ve kübik bordan sonra en sert üçüncü madde olan bor karbür, başta savunma sanayii olmak üzere birçok alanda kullanılıyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Mayıs 2024
İmsak 03:53
Güneş 05:38
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:22
Yatsı 22:00
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P