banner204

banner177

banner205

banner193

UZMAN ÇAVUŞLAR KAMUDA GÖREV İSTİYOR

Uzman çavuşların kamu kurumlarına atanma talepleri ne durumda? 3269 sayılı kanun ne diyor ve bu süreçte hangi engellerle karşılaşıyorlar?

GÜNDEM 28.11.2023, 09:44
UZMAN ÇAVUŞLAR KAMUDA GÖREV İSTİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde uzman çavuş olarak görev yapmış ancak farklı nedenlerle mesleklerinden ayrılan binlerce personel, kamuda görev alabilmek için seslerini duyurmaya çalışıyor. Bu talepler, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu'na göre düzenlenmiş olmasına rağmen, hükümetin atama konusunda harekete geçmediği iddialarıyla gündeme gelmeye devam ediyor. 

Kanun ve Atama Hakları

Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER) Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, yasa gereği uzman çavuşların kendi istekleriyle görevlerinden ayrılmaları halinde kamuda düz memur kadrolarında görev alabilmeleri gerektiğine dikkat çekti.

KPSS Şartsız Memuriyet Geçişi

Genel Başkan Mustafa Gündeşli, uzman çavuşların memuriyete geçişlerinde KPSS şartı aranmaması gerektiğini, bu konuda devletin gerekli atamaları yapması gerektiğini vurguladı.

Atamalarda Referans Sorunu

Kanundaki bazı hükümler nedeniyle atamaların referans ve inisiyatif ile yapıldığını kaydeden Gündeşli, bu durumun birçok eski uzman çavuşun kamu kurumlarına atanamamasına ve hak kaybına yol açtığını belirtti.

"Referansı olmayan binlerce eski uzman çavuş kamu kurumlarına atanamayıp, hak kaybına uğradı." - Genel Başkan Mustafa Gündeşli

Uzman çavuşların kamudaki görev atamaları konusunda yaşanan bu gelişmeler, hem hükümetin atama politikaları hem de 3269 sayılı kanunun uygulama biçimi açısından önemli bir tartışma başlığı oluşturuyor.

Her yıl binlerce uzman çavuşun çeşitli nedenlerle mesleğinden ayrıldığını ve hak kaybına uğratıldığını anlatan Gündeşli, şunları kaydetti:

“Bizler, 3269 Sayılı Kanun ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde Uzman Çavuş olarak görev yapmış, ailevi, sağlık ve mesleki nedenler sonucunda kendi isteğiyle sözleşme feshi yaparak mesleğinden ayrılan, 657 Sayılı Kanunun ve 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu'nun ilgili maddeleri gereği atanmak isteyen Kahraman eski Uzman Çavuşlarız.

Ülkemizin güvenliği için en ön saflarda görev yapmış kahraman insanların yaşadığı sorunlara dikkatinizi çekmek istiyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmış, çeşitli nedenlerle görevini kendi isteğiyle sonlandırmış ve atanamama sorunuyla karşılaşan Eski Uzman Çavuşlar olarak bizler, kamuoyunun desteğini ve ilgisini talep ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde uzun yıllar hizmet vermiş olan biz Eski Uzman Çavuşlar, atanma hakkımızı kullanmak ve kamu kurumlarına memur olarak atanabilmek istiyoruz. Ancak referans eksikliği, kota doluluğu ve çeşitli engeller nedeniyle bu hakkımızı kullanamıyoruz. Bu durum, binlerce kişinin yaşadığı bir mağduriyettir ve ailelerimizin geçimini sağlama sorunlarına yol açmaktadır.

Bizler, terörle mücadelede, sınır ötesi operasyonlarda ve vatan savunmasında canını ortaya koymuş, görevini layıkıyla yerine getirmiş insanlarız. Ancak atanma sorunu nedeniyle işsizlikle ve mağduriyetle karşı karşıyayız. Atanma hakkımızın kullanılmasını ve yaşadığımız bu mağduriyetin giderilmesini talep ediyoruz.

Bu sorunu gidermek için bizlere destek olmanızı ve sesimizi daha geniş kitlelere duyurmanızı rica ediyoruz. Bu konuda kamuoyunun farkındalığını artırmak, yetkililerin dikkatini çekmek ve yaşadığımız sıkıntıları gidermek için desteğiniz çok önemlidir. Bizi Görmezden Gelmeyin Lütfen! Binlerce ailenin bu nedenle yuvası dağıldı, daha fazla yuvalar dağılmasın ve çocukların geleceği kararmasın!

Tüm sorunların çözümü için, kamuya referans veya inisiyatif olmadan, Devlet Aracılığıyla Atama İstiyoruz!”

Yorumlar (2)
Yasin A. 3 ay önce
#EskiUzmanÇavuşlar Ve aileleri Adına destekleriniz için çok teşekkür ederim
Erkan Kılıç 3 ay önce
#EskiUzmanÇavuşlar
İNANDIK BAŞARACAĞIZ memuriyet kanunla verilmiş hakkımızdır
Bizlere verdiğiniz destekten ötürü teşekkür ederiz
Namaz Vakti 05 Mart 2024
İmsak 06:02
Güneş 07:26
Öğle 13:20
İkindi 16:31
Akşam 19:05
Yatsı 20:23
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P