banner201

banner177

banner193

banner195

YÜZ YÜZE EĞİTİM SANCILI BAŞLADI: Sosyal mesafe kuralı hiçe sayıldı

Öğrenciler sınıflarda sosyal mesafe kurallarına uyarken, dışarıda bekleyen velilerin yanına geldiklerinde, oluşan yoğunluktan dolayı sosyal mesafe kuralını unuttukları görüldü.

GÜNDEM 07.09.2021, 09:32
YÜZ YÜZE EĞİTİM SANCILI BAŞLADI: Sosyal mesafe kuralı hiçe sayıldı

Mart 2020'den beri uzaktan eğitim alan öğrenciler okullarına kavuştukları için sevinçliydi; okulda çoğunluğun kurallara uyduğunu, hijyen malzemelerinin yeterli olduğunu söylediler.

Veliler ise tedirginlik yaşasalar bile yüz yüze eğitimin devam etmesini istediklerini dile getirdiler.

Görüşler şöyle:

Esma Akyol(İlkokul): Maskemi takacağım, ellerimi yıkayıp dezenfektan kullanacağım.

Yağmur Toprak (Ortaokul): Okulun ilk günü çok güzel geçti. Hocalar hep maskeyi tak, mesafeyi koru diye bizi uyardı. Uymayan olursa uyarıyorduk.

Azat İlhan (Lise): 2 yıl boşa gitti. Önlemlere dikkat edip, yüz yüze eğitime devam edeceğiz.

Emirhan Lüküslü (Lise): Öğretmenler çok dikkatliydi önlemler konusunda.

Mustafa Akyol: Tedirginlik ister istemez var ama okul disiplinli, mesafeye, maskeye dikkat ediyorlar, veliler okula alınmıyor.

TRAFİK PANDEMİSİ OKULLARLA BAŞLADI!

MERT İNAN'ın haberine göre, İstanbul'da okulların açılmasıyla birlikte trafik kabusu da başlamış oldu. Eğitim, öğretim hayatının ilk gününde sabah yola çıkanlar, uzun süre trafikte kalırken, ciddi gecikmeler de yaşandı. Özellikle kentin merkezi sayılan Mecidiyeköy, Şişli, Beşiktaş, Fatih, Beyoğlu, Levent, Maslak hattındaki yoğunluk, birçok noktada ulaşımı imkansız kıldı. Ana yollar ve kavşakların yanı sıra ara sokaklarda bile kuyruklar oluşurken, İstanbul Trafik Yoğunluk Haritası kırmızıya boyandı.

Eğitim, öğretim yılının ilk gününde toplu ulaşım araçlarından metrobüsler de sabahın ilk saatlerinde tıklım tıklım dolarken, İBB tarafından sefer sayıları artırıldı. Ancak yoğunluğa bağlı olarak bazı duraklarda yığılmanın önüne geçilemedi.

ÜNİVERSİTELER AÇILINCA

Pandeminin başlangıcından bu yana en ciddi yoğunluğun yaşandığı kentte, önümüzdeki günlerde daha ağır tabloların çıkabileceği uyarısında bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, "Şu an İstanbul'da oluşan trafik manzarası üniversitelerin açılmasıyla en önemli gündem maddesi haline gelecek. Trafik ve toplu ulaşımdaki artışlar beraberinde Kovid-19 riskinin artması anlamına gelecek. Kent genelinde çok şeritli yollarda mutlaka tercihli yol uygulamasına geçilmesi, toplu ulaşım araçlarının kapasitesinin artırılması gerekiyor" dedi.

DENİZE ENTEGRASYON

İstanbul'da deniz yolu ulaşımının, kara yolu ulaşımına vakit kaybetmeksizin entegre edilmesi gerektiğini de dile getiren Prof. Dr. Ilıcalı, "Binlerce servis Asya-Avrupa arası geçişlerde yolda olacak. En azından servisleri deniz yoluyla entegreli bir ulaşım sistemine geçirilmesi gerekiyor. Geçen hafta toplu ulaşımdaki yolculuk sayısı 5 milyona çıkmıştı. Üniversitelerin açılmasıyla bu sayının 8 milyona çıkmasını öngörüyoruz. 100 bine yakın servis aracı yollarda olacak. Mesai kademelendirme mutlaka devam ettirilmeli, gerekirse sabah öğle, akşam şeklinde düzenlemeler yapılmalı" diye konuştu.

'YAĞIŞLA ARTABİLİR'

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan ise sabah saat 06.00'dan itibaren tüm birim ve ekiplerle birlikte AKOM'da trafikteki durumu incelediklerini ifade ederken, "Sabah 07.30 civarında başlayan trafik yoğunluğu saat 10.00 itibarıyla rahatladı. Dün sabah yoğunluk haritasındaki sıkışıklık yüzde 63'e kadar çıktı. İki, üç hafta öncesinden yoğunluk yüzde 58'ler civarına çıkmıştı. Geçmişte yüzde 80'lerin görüldüğü trafik yoğunluk haritasında aldığımız önlemler ve vatandaşlarımız duyarlılığı sayesinde benzer çok yüksek oranlar görülmedi. Ancak önümüzdeki günlerde yağışların başlamasıyla birlikte trafik sıkışıklığında artışlar olabilir" dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak 06:33
Güneş 08:03
Öğle 12:59
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P