banner195

banner177

banner193

banner194

İNEGÖL'DE YAĞLI GÜREŞLER KIRAN KIRANA GEÇTİ

İnegöl’de 26’sı başpehlivan olmak üzere 367 pehlivan er meydanına çıkıp kıran kırana güreşerek altın kemer için birbirleriyle mücadele etti.

İNEGÖL BELEDİYESİ 12.09.2022, 10:43
İNEGÖL'DE YAĞLI GÜREŞLER KIRAN KIRANA GEÇTİ

738’inci Baykoca’yı Anma Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde davul zurnalar çalındı. 13 boyda mücadele eden pehlivanlar yağları üzerlerine dökerek er meydanına çıktı. İnegöl Belediyesi’nin organize ettiği Hamzabey Mahallesinde düzenlenen yağlı güreşlerde pehlivanlar dev Türk bayrağı açtı, Mehteran konserleri ile er meydanındaki etkinlik festival tadında gerçekleşti.


26’sı başpehlivan olmak üzere 367 pehlivanın er meydanına çıktığı yağlı güreşleri, İnegöl ve çevre şehirlerden vatandaşlar da gün boyu ilgiyle izledi. Futbol maçlarını aratmayan ilginin olduğu, 13 boyda yapılan yağlı güreşlerin başpehlivanı, Bursa Büyükşehir Belediyesi güreşçisi Yalçın Öncül oldu. İnegöl Belediyesi, ata sporu yağlı güreşleri yaşatmak ve şehrin tarihi değerlerinden biri olan Osmanlı’nın ilk şehidi Baykoca’yı vefatının 738. Yılında anmak adına yağlı pehlivan güreşleri düzenledi. Bu yıl ilki yapılan etkinlik, Baykoca’nın metfun bulunduğu Hamzabey Mahallesinde, türbenin hemen yanındaki futbol sahasında gerçekleştirildi.
Güreşler ilgiyle takip edilirken, finale güreşleri öncesi alana gelen İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban bir selamlama konuşması yaptı. İnegöl’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Taban, “Burada bizim birkaç maksadımız vardı. Hem ata sporumuzu tanıtmak hem de beraberinde Baykoca adına düzenledik bu etkinliği. Biliyorsunuz Osmanlı’nın ilk şehididir ve Hamzabey Mahallemizde, hemen bu alanın yanında metfun. Vefatının 738. Yılı anısına bu organizasyonu düzenledik. Bu sporun güzelliklerini ortaya koyarak hem ata sporumuzu tanıtmış hem de gelecek nesillere aktarılmasında fayda ortaya koymuş oldular” dedi.


İnegöl Belediyesi altın kemeri Bursa’da kaldı
Konuşma sonrası başpehlivanlık final güreşi gerçekleştirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başpehlivanı Yalçın Öncül ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Başpehlivanı Özkan Yılmaz, finalde karşı karşıya geldi. Yalçın Öncül, yaklaşık 20 dakikalık güreş sonucunda rakibinin sırtını yerine getirmeyi başararak İnegöl Belediyesi Altın Kemerinin sahibi oldu. Özkan Yılmaz güreşleri 2. olarak tamamladı. Ertuğrul Dağdeviren’in 3. olduğu güreşlerde başpehlivan harici diğer boyların da kupa ve madalya törenleri er meydanında kurulan platformda gerçekleştirildi.


Baykoca kimdir?
Baykoca, Osmanlı’nın henüz filizlendiği tarihlerde, hanedanın ilk şehidi olarak kabul edilen Savcı Bey’in oğlu, Osmangazi’nin yeğenidir. 1268 yılında doğdu ve henüz 16 yaşındayken 1284 yılında İnegöl’ün fethi için yapılan bir çıkartmada İnegöl Tekfuru tarafından kurulan pusuda şehit edildi. O gün muharebenin yaşandığı eski adıyla Ermenibeli olarak bilinen, İnegöl’ün Hamzabey Kırsal Mahallesi’nde metfun bulunmaktadır.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Eylül 2023
İmsak 05:27
Güneş 06:51
Öğle 12:59
İkindi 16:19
Akşam 18:58
Yatsı 20:16
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P