Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul'da Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı panelinde daha adil gelir bir dağılımı için tek önceliğin fiyat istikrarı olduğunu belirterek, "dezenflasyonun eşiğindeyiz" mesajını verdi.

Bakan Şimşek sunumunda, enflasyondaki tek hane için biraz sabır gerektiğini ve enflasyonun bu aydan sonra erimeye başlayacağını bildirerek, "Programımız verimli işliyor. Önümüzdeki aylarda dezenflasyonist noktadayız." dedi.

"Zaman ve sabır gerekiyor"

Şimşek, enflasyonun tek haneye indirilmesinin çok ciddi bir iş olduğunu belirtirken, "Zaman ve sabır gerekiyor" dedi. Bakan Şimşek, "İlk yılımızı geçiş dönemi olarak tanımladık ve bu ay itibarıyla geçiş dönemi sona eriyor." ifadelerini kullandı.

"Türkiye’yi bütün borç unsurları itibarıyla bakarsanız yüksek borçlu addedemezsiniz"

Bakan Şimşek, sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın reformlara ihtiyacı olduğunu belirterek, Türkiye'de iş gücü piyasasında yaşanan gelişmelere yönelik yapılan çalışmalara dikkati çekti ve Türk insanının "yaşlanmadan zenginleşeceğini" söyledi.

Türkiye'nin ve gelişmiş ülkelerin borçluluk oranları hakkında bilgi veren Şimşek, şu değerlendirmeyi yaptı:

Orta vadede büyümeyi etkileyen faktörlerden biri olan yüksek borçluluk büyümeyi aşağı çekiyor. Türkiye’yi bütün borç unsurları itibarıyla bakarsanız yüksek borçlu addedemezsiniz. Türkiye'nin hanehalkı borcu, şirket ve finans sektörü borcu ve kamu borcu toplamının milli gelire oranı yüzde 110'un altında. Bize benzer ülkelerde yüzde 250’in üzerinde, dünya ortalaması yüzde 330'un üzerinde. Borç henüz bizim için bir hız limiti değil, bu avantajımız var. 

"Türkiye'nin çok güçlü beşeri sermayesi ar"

Bakan Şimşek, bankacılık sektörünün her ne kadar zorlu bir dönemden geçse de stres testinden geçmiş iyi yönetimi, iyi teknolojik altyapısı ve çok güçlü beşeri sermayesi sayesinde iyi gittiğini dile getirerek şöyle konuştu:

Hangi göstergeye bakarsanız bakın bankacılık sektörü büyümeyi destekleyici bir noktada. Fiyat istikrarını sağlarsak ki sağlamakta kararlıyız, sermaye piyasalarının reel sektörü fonlaması imkanını artırıyoruz. Bankacılık sektörü finansman ihtiyacının yüzde 88’ini karşılıyor. Bu sürdürülebilir bir model değil onun için sermaye piyasalarının derinleşmesi ve gelişmesi lazım. Bunun tek ön koşulu var; enflasyonun düşük tek haneye inmesi lazım.

Bakan Şimşek'in sunumunda ön plana çıkanlar

SUYA YÜZDE 446 ZAM YAPTI SUYA YÜZDE 446 ZAM YAPTI

-Programımız verimli işliyor. Önümüzdeki aylarda dezenflasyonist noktadayız.

-Sıkı para politikası sürecek. Merkez Bankamız ne gerekiyorsa yapıyor, çok iyi bir ekibimiz var. Merkez Bankamız bütün araçları kullanıyor, sonuç alacağımıza inanıyorum. Merkez Bankamız ihtiyaç duyarsa, Hazine ve Maliye olarak gerektiğinde ihtiyacımızın da ötesinde likiditeyi çekmek için borçlanacağız, biz dönem dönem yaparız. 

Enflasyon beklentilerinde iyileşme var

-Enflasyonda depremin payı giderek azalıyor. Enflasyonda bir patikaya oturtuyoruz. Enflasyon beklentilerinde iyileşme var. Tam bizim hedeflerimize paralel değil ama vatandaşlarımız ve piyasa aktörleri sözlemleri kadar performans de önemli. Beklentilerin bizim yakınsamalara yaklaştığını kısa zamanda göreceğiz.

Kayıt dışı ile mücadele

-Kayıt dışı ile ilgili bir paket açıklamayacağız, fiili olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Sürdürülebilir açık istikrar açısından makro ihtiyati ekonominin gereği.

Cari açığın yüzde 2,5'in altına çekilmesi amaçlanıyor

-Cari açığı yüzde 2,5'in altına çekilmesi bize kalıcı iyileşme sağlayacak. Uyguladığımız politikalar cari açığı geriye çekiyor. Sürdürülebilir açık istikrar açısından makro ihtiyati ekonominin bir gereği. Cari açığı yüzde 2,5'in altına çekilmesi bize kalıcı iyileşme sağlayacak. Uyguladığımız politikalar cari açığı geriye çekiyor. Cari açıktaki gerileme devam edecek. 

Enerjiye yatırım

-Cari açık bu sene yüzde 2,5'in altına düşecek ama kalıcı olarak düşüşü sağlayabilmek için yenilenebilir enerjide dönüşüm, katma değerde yukarı çıkarma hedefliyoruz ve buna ilave olarak Karadeniz'den ya da Gabar'dan ilave enerjiye 'hayır' demeyiz.

"3 yıl için taahhüt edilmiş 60 milyarlık bir kaynak daha var"

-Bankalarımızın küresel sermaye piyasalarından 4 milyar dolar üzerinde kanal devşirildi. Şu anda 3 yıl için taahhüt edilmiş 60 milyarlık bir kaynak daha var. Bu kaynağa 'sıcak para' diyemezsiniz. Bu kaynağın maliyeti oldukça da uygun vadeli.

"KKM'den çıkacağız"

Şok terapi uygulayarak piyasaları bozmamaya çalışıyoruz. KKM'den çıkacağız. Kısa zaman olabilir. TL mevduatlarındaki gelişme sürüyor. Yakında net rezervlerde iyileşmeyi sağlayacağız. Rezervler, Türkiye'nin gündem maddesi olmaktan çıkacak.

-Türkiye'nin risk priminde azalış var. 440 puanlık bir düşüş var.

-Kur oynaklığında düşüş var. 

"Piyasa fiyatlaması önemli"

-Not artışlarında iyileşme var. Piyasa bizi bugün BB oranında fiyatlamaya başladı. Piyasa fiyatlamasını ben değerli görüyorum.

-Çalışan bu programın geçici olmaması için bizim yapısal dönüşüme ihtiyacımız var.

Editör: Haber Merkezi