banner201

banner177

banner193

banner195

Doğduğu köye muhtar seçildi, muhtarlığı düşürüldü

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Danacılar köyünde muhtarlık seçiminde, 3 dönemdir muhtarlık yapan İrfan Düş’ü 23 oy farkla yenen Gazi Muhtar Cemalettin Barışık; doğduğu köye ikametgahını seçimden 6 ay öncesinden aldırmadığı gerekçesiyle muhtarlığı düşürüldü.

ÖZEL HABER 10.04.2019, 16:34 30.05.2019, 17:09
Doğduğu köye muhtar seçildi, muhtarlığı düşürüldü

Bursa Hamitler Mahallesi’nde bulunan ikametgahını seçimden 3 ay öncesinde muhtar adayı olduğu Danacılar Köyü’ne aldırmasına karşın rakibi İrfan Düş’ün itirazı sonucunda muhtarlığı düşürülen Cemalettin Barışık  İl Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. Doğduğu köyde resmi olarak yeterli süre zarfında ikamet etmediği gerekçesiyle muhtarlığı düşürülen Barışık Bursahaberdar’a yaptığı açıklamada: "3 yıldır köyde oturduğum elektrik, su faturaları ve jandarma tutanakları ile sabit. Mührümün geri verilmesini istiyorum. Yaptıkları itiraz sonucunda çok pişman oldular ama iş işten geçti. Dilekçelerimizi Yüksek Seçim Kurulu’na gönderdik geri dönüş bekliyoruz. Bir sonuç çıkmaza durumu mahkemeye taşıyacağız. Oyumu da köyümde kullandım. Danacılar Köyü’nde doğdum, büyüdüm. Kimliğimde Danacılar Köyü yazıyor. 184 oyun 85’ini alarak yüzde 51.5 ile muhtar seçildiğim köyde görevimi yerine getirmek istiyorum " dedi.  

Büyükorhan ilçesinin Danacılar köyünde seçmenler 3 dönemdir İrfan Düş’ü muhtar olarak seçiyordu. Bu seçim Cemalettin Barışık’ı köylüler 23 oy farkla muhtar yaptı. "Muhtar oldum" diye sevinirken aday olacak kişilerin 6 ay önce ikametini aday olacağı mahalleye aldırması gerektiği kuralına uymadığı için muhtarlığı geçersiz sayılan Barışık koltuğundan oldu. En çok ikinci oyu alan mevcut muhtar İrfan Düş mazbatasını aldı.

“3 YILDIR KÖYDEYİM”

Bu durum karşısında neye uğradığını şaşıran Cemalettin Barışık, seçildiği köyde 3 yıldır ödediği su faturalarını, jandarma tutanaklarını ve çiftçi kayıt belgelerini toplayarak İl Seçim Kurulu'na müracaat etti. Bu belgeleri ibrâz eden Barışık, itirazda bulundu. Barışık, buradan da sonuç çıkmazsa konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı.

“YARGIYA TAŞIYACAĞIM”

Seçildiği halde kaybeden Cemalettin Barışık, gelecek cevabı beklediğini kaydederek. “Danacılar köyünde 31 Mart 2019 tarihinde yapılan muhtarlık seçimlerinde rakibime 23 fark atarak seçimi kazandım. Fakat ikametgâh adresimi 6 ay önce doğup büyüdüğüm köye taşımadığım için itiraz sonucu kazandığım muhtarlık iptal edildi. Şimdi bizde İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunuyoruz. Seçimi kaybeden rakibim keşke bunu yapmasaydı ona bunu yakıştıramadım. Bir sonuç çıkmazsa durumu yargıya taşıyacağım” dedi.

JANDARMA TUTANAKLARINA YANSIDI

Cemalettin Barışık’ın avukatlığını yapan Onur Şat, “Cemalettin Bey yüzde 51.5 oy oranıyla seçimi kazandı. Ancak yakın rakibinin itirazıyla İlçe Seçim Kurulu Cemalettin Barışık'ın muhtarlığının iptaline, eski muhtarın muhtarlığının devamına karar verdi. Biz konuyla alakalı başvurularımızı yaptık. İptal sebebi Cemalettin Barışık'ın 6 aydan beri ikametinin bulunmaması. Cemalettin Barışık köyün yerlisi olmakla beraber 3 yıldır çiftçilik yapıyor. Burada ihlâl edilen bir kanun var. 2972 sayılı Kanunun 31/2 fıkrası açıkça ihlâl edilmekte, kanun ikametgâh şartı aramıyor. Kanunda ikametgâh belgesi cümlesi ve kelimesi geçmiyor. Burada Cemalettin Beyin ve Danacılar köyünün mağduriyeti söz konusu. Kendisi o köyün yerlisi ve orada 3 yıldır aktif çiftçilik yapıyor. Bu durumu elektrik ve su faturaları, çiftçilik belgesi ve Jandarma tutanaklarına yansımış durumda. Biz bu belgeleri kurula verdik, buradan bir sonuç çıkmazsa konuyu yargıya taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2023
İmsak 06:32
Güneş 08:02
Öğle 12:59
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P