CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'e patates üreticisinin sorunlarını anlatan çiftçi Fikret Yıldız, "Bu yıl tarlamızın yarısını ekemedik. Maliyetler çok arttı. Ektiğimiz kısma attığımız gübreyi de çok az atabildik. 3'te 1 oranına düşürdük gübreyi" dedi.

"Ben bu yılki gibi sorun hiç bugüne kadar hiç yaşamadım" diyen Yıldız, "Geçen yıl traktörün deposu 500 liraya dolarken şimdi 2 bin 500'e doluyor. Böyle giderse patates üretimi yarı yarıya düşer, tüketici perişan olur" diye konuştu.

Gürer ise, "1999 yılında 6,5 milyon ton patates üretilen ülkemizde TÜİK tahminine göre bu yıl 5 milyon 100 bin ton patates yetişeceği ifade ediliyor. 20 milyon nüfus artmış ancak 1 milyon tona yakın üretim azalmış, ekim sahaları da daralmış. Hububattan sonra en çok tüketilen gıda patatesti. 73 ilde patates yetişen ülkemizde böyle giderse patates üretiminin düşmesi ile patates fiyatları da dahada artacak. Çiftçilerimizin kafası karışık. Zarar etmeyeceği ürün arayışı içindeki bu da üretilen ürün rekolte dengesini bozuyor” diye konuştu.

"ÜRETİCİ TEDİRGİN"

Gübre fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle üreticilerin tarlaların ancak 3’te birine gübre atabildiklerini de aktaran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Girdi maliyetlerinin yüksek olması ve sel suları nedeniyle sıkıntıya düşen üreticilerin bazıları ikinci kez ekim yapmak zorunda kaldı ama ne yazık ikinci ekimde üreticiler gübre kullanamadı. Bu Çiftçiye destek sağlanmalı idi” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen sene 70 kuruştan satılan patates bu yıl 5 TL, 60 kuruştan satılan kuru soğan ise hallerde en az 5 TL'den fiyatlanıyor. Marketlerde ise patates 12,95, kuru soğan ise 9,75 TL'den satılıyor.

Editör: Haber Merkezi