banner201

banner177

banner193

banner195

Hayat Hastanesi'nden kritik uyarı!

Özel Hayat Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Mediha Yılmaz, sonbaharda cilt ve deri bakımı hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Yılmaz, yaz dönemi yoğun güneş ışınlarına maruz kalan deride fotohasarlanmanın oluştuğuna dikkat çekti.

SAĞLIK 17.09.2019, 12:10 17.09.2019, 12:16
Hayat Hastanesi'nden kritik uyarı!

Güneşten deriye ulaşan ultraviyole ışınlarının, ciltte hem görünür hem de hücresel boyutta hasar oluşturduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Mediha Yılmaz, “Ultraviyole ışınları lekelenmeye ve deri kuruluğuna neden olurken hücresel boyutta deriye esnekliğini veren kolajen miktarında, kök hücre dediğimiz fibroblastlarda ve deri altı dokuya dolgunluk veren hyaluronik asit miktarında azalma olur. Tüm bu hücresel boyutta oluşan değişiklikler derinin yaşlanmasına yol açar, buna fotoyaşlanma denir. Yaşa bağlı kronolojik yaşlanma genetik yapı ile ilişkilidir ve engellenemez. Ancak fotoyaşlanma önlem alınabilirse engellenebilir ve geciktirebilir” dedi.

“ÖNCELİKLE GÜNEŞTEN KORUNMAK GEREKİYOR”

Fotoyaşlanmanın engellenmesi için öncelikle güneşten korunmak gerektiğini ifade eden Dr. Yılmaz, “Özellikle yüz bölgesi yaşlanma etkilerinin çok görüldüğü ve yıl boyu güneşe maruz kaldığı için mutlaka güneş koruyucu krem, şapka kullanılarak korunmalıdır. Oluşmuş fotohasarlanma için neler yapılabilir? Günlük cilt bakımının bir parçası olan uygun nemlendirici kullanılması önemlidir” diye konuştu.

Sonbahar ve kış döneminde kullanılan nemlendiricilerin içinde bulunabilecek bazı maddelerin, deride oluşan ultroviyole hasarı önlemede yardımcı olabildiğine işaret eden Yılmaz, “Meyve asitleri, deri üst tabakasını soyarak deri hücrelerinin çoğalmasını uyarırlar. Derideki ince çizgilerde ve lekelenmede azalma yanında gergin ve parlak bir görünüm sağlar. Meyve asitli nemlendiriciler kullanırken gündüz güneş koruyucu krem uygulanmalıdır. Hassas cildi olan kişiler meyve asitli nemlendirici kullanmamalı veya içinde düşük konsantrasyonda meyve asidi bulunan nemlendiriciler kullanmalıdır” şeklinde konuştu.

NEMLENDİRİCİYİ YARIM SAAT ÖNCE SÜRÜN

Antioksidanların da ultraviyoleye bağlı hücre hasarını engelleyebildiğini kaydeden Dr. Mediha Yılmaz, “Vitamin C, vitamin E ve koenzim Q10 bilinen antioksidanlardır. Vitamin C antioksidan etkisinin dışında kollajen sentezini artırarak kırışıklık oluşumunu önleyici özellik de gösterir.  Soğuk havalarda su içeriği fazla olan ürünler sürülüp; hemen soğuk havaya çıkılırsa soğukta kuruyan su içeriği deri kuruluğunu artıracaktır. Soğuk, kuru ve rüzgarlı havalarda nemlendiriciler dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce uygulanmalı, yağlı kremler tercih edilmelidir” dedi.

KİMYASAL PEELING İÇİN TAM ZAMANI

Sonbahar aylarının, kimyasal peeling uygulamasına başlamak için uygun aylar olduğunun altını çizen Mediha Yılmaz, “Kimyasal peeling; kimyasal ajanlarla uygulanan derinin üst tabakalarının hasarlandırılması işlemidir. Hasarlanma sonucunda oluşan yara iyileşme sürecinde ince deri çizgileri azalır, lekeler kaybolur, güneş hasarına bağlı oluşan kalınlaşmalar giderilir. Dermaterapi ve kimyasal peeling kombine edilerek daha etkili sonuçlar elde edilebilir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 06:29
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:24
Akşam 17:46
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P