banner201

banner177

banner193

banner195

UĞUR ŞAHİN'DEN ÜZÜCÜ HABER: YENİ BİR DALGA KAPIDA

Vehbi Koç Vakfı tarafından 'İnsanlığa Üstün Hizmet' ödülü verilen Uğur Şahin ve Özlem Türeci ödül töreninde açıklamalarda bulundu. Şahin "Yeni bir dalga da kapıda ve bu dalganın zararsız olacağına dair elimizde bir garanti yok o yüzden hazırlıklı olmakta yarar var" dedi.

SAĞLIK 27.06.2022, 10:10 27.06.2022, 10:13
UĞUR ŞAHİN'DEN ÜZÜCÜ HABER: YENİ BİR DALGA KAPIDA

Koronavirüs aşısını geliştiren Özlem Türeci ve Uğur Şahin, salgında sonbaharla birlikte yeni bir virüs dalgasının kapıda olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin'e Vehbi Koç Vakfı tarafından 'İnsanlığa Üstün Hizmet' ödülü verildi. Şahin ve Türeci tören kapsamında salgın ve çalışmaları yapılan kanser aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Sonbaharda gelebilecek Covid-19 dalgasına ilişkin konuşan Şahin "Çok olaylı geçmeyecek bir sonbahar ve kışın bizi beklediğini söyleyebilirim. Ama şunu da belirtmek lazım ki yeni bir dalga da kapıda ve bu dalganın zararsız olacağına dair elimizde bir garanti yok o yüzden hazırlıklı olmakta yarar var" dedi.

Şahin şu açıklamada bulundu:

"2020'de bana sorulduğunda, 'Bu virüs en az 10 yıl bizimle olur' demiştim. Buna alışmak zorundayız. Buna karşı yapacağımız iki yol var. Bir tanesi aşıları benimsemek. Şu anda Omicron aşısına yakın frekansta olan aşılar geliştiriyoruz. Yeni aşının onayını önümüzdeki sonbahar-kış gibi almaya çalışacağız. İkincisi yeni normal olarak bunu kabul etmek zorundayız."

Türeci: 5 yıl içinde kanser hastalarına uygulanabileceğini umuyoruz

Prof. Dr. Özlem Türeci, kanser aşısında gelinen son durumu şu sözlerle aktardı:

"Gelecekte bizim çalışmalarımız daha çok kanser, immünoterapi üzerine devam edecek. Şu anda mesela Faz-2 çalışmalarına devam ettiğimiz kişiselleştirilmiş kanser aşılarıyla ilgili bir çalışmamız var. 5 yıl içinde bu aşının kanser hastalarına uygulanabileceğini umuyoruz

'Kulağa biraz bilim kurgu gibi gelebiliyor'

İnsanın kendi bağışıklık hücrelerini taklit edebilmesini, vücudun kendi kendine savunma mekanizması geliştirmesini sağlıyoruz. Kişiselleştirilmiş aşılardan bahsettiğimizde kulağa biraz bilim kurgu gibi gelebiliyor ama bizim teknolojimiz bunu yapabilecek güçte Özellikle pankreas kanserindeki çalışmalarımız bize tümörlerin giderilmesi konusunda çok başarılı olduğunu gösterdi"

Türeci ve Şahin, tüberkülozla birlikte verem, sıtma ve HİV aşıları üzerinde çalıştıklarını, yıl sonunda verem ve sıtma aşılarında klinik çalışmaların başlayacağını duyurdu.

Çift, BionTech firması olarak Türkiye'de bir kuruluşla birlikte çalışmalara başladıklarını ve akciğer kanseriyle ilgili olmak üzere aşı ve immünoterapiye yönelik bilimsel çalışmaları yürütüleceğini açıkladı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2023
İmsak 06:32
Güneş 08:02
Öğle 12:59
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P