banner204

banner177

banner205

banner193

UEDAŞ, İHA TEKNOLOJİSİYLE HİZMET KALİTESİNİ GÖKLERE ÇIKARDI

Drone teknolojisi sayesinde 20 saatlik görevi 4,5 dakikaya indiriyor.UEDAŞ, elektrik dağıtım tesislerinin harita ölçüm çalışmalarında 1 km’lik alanın yaklaşık 20 saatte çiziminin yapıldığı yersel yöntemler yerine aynı alanı yaklaşık 4,5 dakikada çizen drone teknolojisine geçiyor. İş sağlığı ve güvenliğinden maliyet kontrolüne kadar birçok avantaj sağlayan yöntem, kamulaştırma sürecini olumlu yönde etkiliyor.

YAŞAM 26.05.2023, 15:23 26.05.2023, 15:26
UEDAŞ, İHA TEKNOLOJİSİYLE HİZMET KALİTESİNİ GÖKLERE ÇIKARDI

Enerji yatırımlarının yapıldığı yeni proje çalışmalarında arazi kullanımına yönelik problemler gittikçe artıyor. Günümüz teknolojilerinin bugün geldiği noktada ise arazi kullanımının çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan olumsuz etkileri insansız hava araçları sayesinde azaltılabiliyor.

Cihaz özelliklerine bağlı olarak değişmekle birlikte ortlama 14 km uzunluğundaki bir güzergahta etüt ve harita ölçümü içeren yersel yönetime kıyasla daha başarılı detay ve yükseklik verilerine sahip görüntüler, yaklaşık 1 saatte elde ediliyor.

Böylece yersel yöntemlerle 20 saatte çizilen 1 km’lik alanın görevi 4,5 dakikaya indirgeniyor. UEDAŞ, elektrik dağıtım tesislerinin harita ölçüm işlemlerinde kullanacağı drone teknolojisiyle eksik veri toplama, artan zaman ve maliyet, çalışan güvenliği gibi birçok riski de ortadan kaldırıyor.

UEDAŞ Yersel Yöntemlerin Risklerini Ortadan Kaldırıyor

Projelendirme çalışmaları sırasında standartlar gereği topluluklara en az etki yaratacak alternatiflerin belirlenmesi gerekiyor. Drone teknolojisinin sağladığı uydu görüntüleri sayesinde parsel sınırları ve kullanım alanları daha anlaşılır göründüğü için projenin parsel kullanımı yalnızca gerektiği kadarla sınırlı kalıyor.

Böylece çevre topluluklara minimum etki sağlanabiliyor. Emniyet mesafesi ihlalleri ise yersel yöntemlerde yalnızca bildirilen noktayla sınırlı kalırken drone ile yapılan ölçümlerde enerji nakil hattı yükseklikleri çok daha hassas tespit ediliyor.

UEDAŞ Genel Müdürü Gökay Fatih Danacı yaptığı açıklamada ‘İş ve zamandan tasarruf, daha kaliteli ve güvenilir veri, iş sağlığı ve güvenliği, emniyet ihlalleri kontrolü, maliyet avantajı ve minimum arazi kullanımı gibi birçok avantaj ile drone teknolojisinin tüm olanaklarından yararlanıyoruz. Bu sayede hem çevreye, hem topluluklara hem de yeni projelere maksimum fayda sağlıyoruz’ dedi.

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş Hakkında:

UEDAŞ, temel hizmet olarak iletim noktalarından alınan elektriği vatandaşlara perakende olarak dağıtmakla görevlidir. Türkiye’nin lokomotif bölgelerinden Marmara Bölgesi’nin güneyini kapsayan hizmet sahası içerisinde Bursa başta olmak üzere Balıkesir, Çanakkale ve Yalova yer almaktadır. 4 ilde 5 milyondan fazla vatandaşa elektrik dağıtımı sağlayan Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş., Uludağ Enerji grubu çatısı altında güvenilir ve kesintisiz hizmet anlayışı ve gelişmiş teknik altyapısıyla hizmet vermektedir.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 06:02
Güneş 07:26
Öğle 13:20
İkindi 16:31
Akşam 19:05
Yatsı 20:23
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P