HAYATLARININ SINAVINA SANİYELER İLE YETİŞTİLER... HAYATLARININ SINAVINA SANİYELER İLE YETİŞTİLER...

Türkiye'de okullar 14 Haziran Cuma günü yaz tatiline girecek. Karne hediyesi olarak alınan bisikletler, çocuklar için ayrıca bir sorumluluk gerektiriyor. Uzmanlar bisiklet alınan çocuklara koruma ekipmanı da temin edilmesini, trafiğe çıkmak için yeterli eğitim alınması konusunda uyarıda bulunuyor.


Yaz tatiliyle birlikte korumasız ve bilinçsiz bir şekilde trafiğe çıkılması kazalara sebebiyet veriyor. Karne hediyesinin acı bir tecrübeyle bitmemesi için uzmanlar çocukların trafik kuralları konusunda eğitilmesi ve kask, dizlik ve benzeri koruyucu ekipmanları kullanmasını öneriyor.


Karne hediyesi acı bir tecrübeye dönüşmesin
Çocukların trafiğe çıkmadan önce yeterli eğitim alması gerektiğini aktaran Trafik Usta Öğreticisi Burak Uğur, “Okulların tatil olmasıyla birlikte aileler başarılı bir dönem geçiren öğrencilere karne hediyesi alıyor. Küçük yaştaki çocuklara ise genellikle bisiklet alınıyor. Güzel karne getiren çocuklarımızı tabi ki ödüllendirelim. Fakat mutlu etmenin yanı sıra eğitmemiz de gerekiyor.
Çocuğumuza bisiklet alıyorsak mutlaka kask, dizlik, dirseklik gibi koruma ekipmanlarını da almamız, çocuklarımızı muhtemel kazalardan korumalıyız. Ayrıca bisikleti sürerken ana yoldan uzak durmasını varsa bisiklet yolunu kullanmasını biz veliler olarak söylemeliyiz. Çocuklar karşıdan karşıya geçtikleri esnada muhakkak solunu ve sağını kontrol etmeli. Kendi güvenliğini sağladıktan sonra karşıya geçmeli. Sürücülerimiz ise özellikle bu yaz dönemlerinde daha dikkatli araç kullanmalı, kurallara uymalı ve her an bir çocukla karşı karşıya gelecekmiş gibi hassasiyet göstermeleri gerekmektedir” dedi

Editör: Haber Merkezi