banner165

banner156

banner114

banner177

"NİLÜFER'DE ÖZEL OKUL AÇILMASINA SINIR GETİRİLMELİ"

Nilüfer Belediyesi tarafından halk sağlığını etkileyen faktörlerin durum tespitini yapan ‘Nilüfer Kent Sağlık Profili’ çalışması tamamlandı. Kente dair önemli verilerin elde edildiği çalışma kamuoyuyla paylaşıldı.

NİLÜFER BELEDİYESİ 01.02.2023, 15:26
"NİLÜFER'DE ÖZEL OKUL AÇILMASINA SINIR GETİRİLMELİ"

Nilüfer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü Sağlıklı Kentler Proje Ofisi tarafından, Nilüfer Belediyesi Halk Sağlığı Danışmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala yönetiminde hazırlanan Nilüfer Kent Sağlık Profili 2022 kitabının tanıtımı yapıldı. Nilüfer Barış Meclisi Salonu’nda yapılan tanıtım toplantısında, kentin sağlık profilini ortaya çıkaran çarpıcı veriler paylaşıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer’in sağlık profilini çıkaran bu çalışmayı 15 yıl aradan sonra ikinci kez gerçekleştirdiklerini belirtti.

BURSA’DA NÜFUSU EN HIZLI ARTAN BÖLGE NİLÜFER

Bursa’da nüfusu en hızlı artan bölgenin Nilüfer olduğunu belirten Prof. Dr. Pala, “Nilüfer ilçesinde nüfusun yüzde 20’sini 0-14 yaş çocuklar; yüzde 7,7’sini 65 yaş ve üzeri nüfus oluşturmaktadır. TÜİK verilerine göre Nilüfer’de yaşa bağlı bağımlılık oranı Türkiye ve Bursa ortalamasının altında, ancak yaşlı bağımlılık konusunda mahalleler arasında çok büyük fark var. Yaşlı nüfusun yoğun olduğu yerlerde sağlıklı yaşlanma konseptine yönelik çalışma yapılmalı. Türkiye ve Bursa’ya benzer şekilde Nilüfer’de de kaba doğum hızı azalmaktadır. Nilüfer ilçesinde bebek ölüm hızı Türkiye’ye göre görece düşük olmakla birlikte, 2017’den beri artış eğilimindedir. 65 yaş altı erken ölümler titizlikle incelenerek nedenleri ortaya koyulmalıdır.”

“NİLÜFER’DE ÖZEL OKUL AÇILMASINA SINIR GETİRİLMELİ”

Çalışmaya yönelik çözüm önerilerini de sıralayan Prof. Dr. Pala şöyle konuştu: “Sağlık ve sağlığın belirleyicileriyle ilgili veri eksikliği giderilmelidir. Hızlı nüfus artışının sağlık durumuna etkisine ilişkin olası senaryoları içeren bir eylem planı hazırlanmalıdır. Mahalleler arasındaki farklılıklar sağlık etkileri bakımından izlenmeli, sağlığı koruma programları sektörler arası iş birliğiyle hayata geçirilmelidir. Nilüfer’de bebek ölüm hızı ve tam aşılı çocuk oranı yakından izlenmeli, önlem alınmalıdır. Nilüfer’de engelli yurttaşların belirlenmesi ve gereksinimlerinin karşılanması için bir program uygulanmalıdır. Nilüfer’de hem bulaşıcı hastalıkların hem de kronik hastalıkların görülme sıklığı, risk etmenleri ve risk gruplarıyla ilgili veri sağlamalı, önlem almalıdır. Nilüfer’de aile hekimi başına düşen nüfus azaltılmalıdır. Nilüfer’de ivedi olarak ambulans desteği sağlanmalı. Nilüfer’de sağlıkla ilgili tarama programları yakından izlenmeli, tarama programlarının hedefe ulaşması amacıyla sektörler arası iş birliği yapılmalı. Nilüfer’de özel okul açılması sınırlandırılarak kamu okullarının yapılması sağlanmalı. İlçe düzeyinde insani gelişme endeksi ve toplumsal cinsiyet eşitliği endeksi yakından izlenmeli, sıralamadaki yerin korunması ve yükseltilmesi için adımlar atılmalıdır.”

“ACİL OLARAK NİLÜFER’DE AMBULANS SAYISI ARTIRILMALI”

“Engellilerle alakalı kesin veri yok. Genel verilere göre Nilüfer’de 36 bin ila 64 bin arası engelli olduğunu görüyoruz. Nilüfer Sağlık hizmeti sunan kuruluşların çoğunu bünyesinde barındırıyor. Özel sektörün Nilüfer’e büyük ilgisi var. Hastane ve sağlık kuruluşlarının yapılanması Nilüfer’de yoğun olsa da ciddi bir ambulans sorunu var. Bursa’da 24 bin kişiye bir ambulans düşerken Nilüfer’de bu rakam 38 bin. Acil olarak Nilüfer’de ambulans sayısı arttırılmalı” diye konuştu.

AŞILAMA, TRAFİK, EĞİTİM…

Araştırmalar sırasında saptanan çocuklarda tam aşılama sayılarındaki düşüşün şaşırtıcı olduğuna da dikkat çeken Pala, “Bursa ve Nilüfer’de son yıllarda çocuklarda tam aşılama oranlarından düşüş var. Bu çocuklar gelecek yıllarda başka hastalıklara açık olacak ve yayılımda etken olacaktır. Bu konunun acil olarak ele alınması gerek. Nilüfer eğitim oranı olarak iyi noktada bir kent. Burada kamu okullarına nazaran özel okullarda artış var. Bu da eğitimde eşitsizliğe yol açacak bir durum olarak göze çarpıyor. Nilüfer’in kamu okullarına ihtiyacı var. Ayrıca Nilüfer’de trafiğe kayıtlı çok fazla araç var. Bu da birçok açıdan olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Nilüfer’de her geçen yıl araç sayısının artması nedeniyle otopark alanları, trafik yoğunluğu, bu yoğunluğa bağlı hava kirliliği ve trafik kazalarıyla ilgili olası senaryolar üzerinden eylem planları hazırlanmalıdır” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Nisan 2023
İmsak 05:16
Güneş 06:42
Öğle 13:13
İkindi 16:46
Akşam 19:34
Yatsı 20:54
banner109
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P