Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde kendisini ‘pratisyen hekim’ olarak tanıtan ve diğer doktorların şüphelenip, şikayette bulunmasıyla gözaltına alındıktan sonra sahte diploma ile hastanede görev yaptığı anlaşılan Ayşe Özkiraz, 25 Ekim’de tutuklandı. Tekirdağ T Tipi Cezaevi’ne konulan Özkiraz, avukatı aracılığıyla karara itirazda bulundu. Avukatının bir üst mahkeme olan Çerkezköy 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne tutukluluğa itirazı reddedildi. Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayşe Özkiraz ile ilgili soruşturmayı tamamladı.

13 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Özkiraz hakkında hazırlanan iddianame, Çerkezköy 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede Özkiraz hakkında ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar, ‘özel belgede sahtecilik’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve ‘yetkisiz hekimlik suçlarını düzenleyen 1219 sayılı kanuna muhalefet’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar olmak üzere toplam 13 yıla kadar hapis cezası istendi. 

Özkiraz’ın yargılanmasına bugün Çerkezköy Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Ayrıntıları Damla Güler mahkeme salonundan bildiriyor.

İşte detaylar… 

“LİSE MEZUNUYUM”

Çerkezköy 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Ayşe Özkiraz bulunduğu cezaevinden SEGBİS yöntemiyle katıldı. Duruşmaya ayrıca tarafların avukatları katıldı.

Kimlik tespiti yapılan Özkiraz lise mezunu olduğunu söyledi. 

“BİR KAÇ KEZ DERSE GİRDİM”

Ayşe Özkiraz yaptığı savunmada, “Yurtta kalmak için kendi kimliğimi ve adli sicil kaydı verdim. Öğrenci kimliğini hiç kullanmadım. Okulda bir kaç kez derse girdim. Fakülte ve hastane iç içe bulunmaktaydı. Güvenlik bazı kısımlarda vardı. Girişte kontrol yoktu” dedi.

Hakimin, “hangi derse gireceğini nasıl belirliyordun?” Sorusu üzerine Özkiraz, “Bir sınıftaki derslere giriyordum. Sonra öğrencilerin oluşturduğu whatsap grubuna katıldım” dedi. 

“TIP ÖĞRENCİSİ OLDUĞUMU SÖYLEDİM”

“Toplamda kaç adet kimlik kartı bastırdığımı hatırlamıyorum. Bir arkadaşımın öğrenci kimlik kartı ile yemek yiyordum. Benim kendime hazırlattığımız sahte olduğu çok belli oluyordu. Hastaneye annemi götürdüğümde annemin hastalığını tıbbi terimlerle anlatınca acil hekimi ‘sağlık çalışanı mısınız?’ diye sorunca tıp öğrencisi olduğumu söyledim. Hastanede vakit geçirmek için belge göstermedim. Doktorlar muayene yaparken ben izliyordum. Çerkezköy’e döndüğümde çocuk doktorunun yanına gittim. Çocuk cerrahisine ilgi duyduğumu ve yanında zaman geçirmek istediğimi söyledim. Kendi hazırladığım TUS sonucunu gösterdim. İzin verdiler. Sadece sağlıkçıların giydiği formaları giydim. Beyaz önlük giymedim” dedi. Hakimin beyaz önlüklü fotoğrafları olduğunu söylemesi üzerine, “Hastanede sekretere ait beyaz önlüğü birkaç kez giymiştim” dedi.

“DİKİŞ ATTIM”

Bir kez dikiş attığını söyleyen Özkiraz, “Fakültede gördüğüm dikiş işlemlerine göre yaptım. Doktor bey bana yastık üzerinde dikiş çalışabilirsin dediği için yastık üzerinde dikiş çalışıyordum. Hatta dikiş çalışmam için odasında bulunan makas ve iğne gibi eşyaları da kendisi verdi” dedi.

Editör: Haber Merkezi